سوله سبک قوسی (پوشش خود ایستا)

سوله سبک قوسی (پوشش خود ایستا):


جهت ساخت سوله به روش پوشش خودایستا با استفاده از پانلهای قوسی شکل از جنس ورق گالوانیزه دهانه سوله پوشیده می شود و دیگر نیازی به اجرای ستون، تیر، لاپه، خرپا و… نیست. البته این پوشش می تواند بر روی ستون یا دیوار نیز قرار گیرد و قابلیت این را دارد که در طرح ها و اندازه های مختلف تولید و اجرا شود و برای پوشش فضاهای مختلف با دهانه بلند مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین پوشش خودایستا نه تنها در جهت ساخت سوله بلکه برای پوشش هر نوع فضایی با دهانه بلند بکار می رود.
شاخص ترین مزایای پوشش خودایستا:
۱- به دلیل عدم نیاز به مصالح پیچیده و سنگین و پرسنل پرتعداد هزینه ساخت این سازه ها حدوداً نصف سوله های معمولی می باشد.
۲- تمامی قطعات در محل اجرای پروژه توسط دستگاه اتوماتیک و به سرعت ساخته و نصب می شود. زمان بکار رفته در ساخت چنین سازه هایی حدوداً ۱۰ درصد مدت ساخت سوله های معمولی می باشد. به عنوان مثال سوله ای با زیربنای ۱۰۰۰ مترمربع در طول یک هفته ساخته و تحویل داده می شود.
۳- این سازه ها سبک ولی بسیار مقاومند. آنها طوری ساخته شده اند که در شرایط سخت آب و هوایی بادوام باشند. طوفان های تا ۲۵۰ کیلومتر در ساعت و زلزله بیش از ۷ ریشتر نیز قادر به تخریب آنها نیستند.
۴- این سازه ها در مقابل آتش سوزی نیز بسیار مقاوم بوده و طراحی و ساخت آنها به صورتی است که به راحتی برف سنگین و باد شدید را تحمل می کنند.
۵- این پوشش ها به طور کامل آببندی می باشد و کمترین رطوبتی از آن عبور نمی کند بنابراین دیگر نیازی به اجرای عایق رطوبتی نمی باشد.
۶- به دلیل ماده اصلی که از ورق گالوانیزه می باشد کمترین اشکال را در چرخه محیط زیست ایجاد می کند.
۷- به دلیل قوسی بودن پوشش خودایستا و وجود مدل ها و رنگ آمیزی های مختلف و دلخواه، دارای زیبایی ظاهری به مراتب بیشتری می باشند.
کاربردهای پوشش خودایستا:
پوشش خودایستا کاربردهای زیادی برای فضاهای با عملکردهای سوله سبک قوسی:
انبارها. کارخانجات. فروشگاه ها. تالار مجالس. آشیانه هواپیما. سالن های ورزشی. تعمیرگاه ها. گاوداری ها. مرغداری ها. پرورش قارچ. انواع سوله های نظامی. کارگاه ها. موتورخانه ها. مراکز آتش نشانی. کمپ ها. پناهگاه ها. خانه های پیش ساخته. پنت هاوس ها. بنادر. پارکینگ ها و…
مواردطراحی سوله سبک قوسی:
عرض تیر ورق در سوله های قوسی معمولا از ۵ متر تا ۶۰ متر دهانه اجرا می شود.در سوله های هلالی (قوسی) ارتفاع ستون میتواند از ۱ تا ۳۶ متر باشد
اگر بخواهیم سوله قوسی را با طبقات بسازیم:
برای داشتن طبقات در سوله های قوسی میبایست طراحی جداگانه ای داشته باشیم. طراحی ای که بدون محدودیت در اشغال فضا اجرا گردد. در سوله های قوسی اجرای طبقات به دلیل امکان زدن ارتفاع بلند ستونها امکان پذیر است. برای این منظور می بایست در طراحی سوله اقدامات لازم انجام گیرد.
مراحل اجرای سوله سبک قوسی:
سوله های قوسی در بسیاری از مناطق ایران ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. سوله های قوسی به خاطر نوع استفاده در بسیاری از جاها کاربرد دارند و به وفور یافت می شوند. همچنین به دلیل قیمت پایین تر این نوع سوله ها کارفرمایانی که کارشان با این سوله ها راه می افتد ترجیح می دهند ساخت و اجرای سوله ی خود را توسط سوله های قوسی انجام دهند.
در طراحی سوله های قوسی (شاپ دراوینگ) باید این روال را مد نظر داشت که طراحی و اجرای این نوع از سوله نیاز به دقت زیاد دارد. در سوله های قوسی تیرورق ها می توانند در عرض ۵ متر تا دهانه ۶۰ متر ساخته شوند.

سوله سبک قوسی

سوله سبک قوسی


کلمات کلیدی:”سوله سبک قوسی” “مزایای سوله سبک قوسی” “شاخص سوله سبک قوسی” “مراحل اجرای سوله سبک قوسی” “مراحل طراحی سوله سبک قوسی ” “عملکرد سوله سبک قوسی” “سوله” “سوله سبک” “سوله قوسی”

WWW.ARTAVILA.IR

خروج

یک پاسخ یا دیدگاه بنویسید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.